Majlinda Bregu took office as the Secretary General of the Regional Cooperation Council on 1 January 2019. From March 2007 to September 2013, she served as Minister of European Integration.

Majlinda Bregu is the longest-serving Minister of European Integration in Albania. Mrs. Bregu has been elected as Member of Parliament of Albania, as a Democratic Party member (Centre Right), for three consecutive legislatures (2005-2017).

During 2013– 2017 Mrs. Bregu initiated several legal initiatives against gender-based and domestic violence, which are currently in force. Majlinda Bregu was born in Tirana on 19 May 1974. Married and mother of two.